2017.10.02 – Koncert zespołów: WŁOCHATY i HARUSHA – ODWOŁANY
2 października 2017 wspakOśrodek Nauki i Kultury Studenckiej
zaprasza na koncert zespołów:
WŁOCHATY i HARUSHA,
który odbędzie się 2 października
w Studenckim Klubie WSPAK
o godzinie 20:00.
Ceny biletów:
przedsprzedaż: 25 zł, w dzień koncertu: 30 zł.
Bilety do nabycia w Studenckim Klubie WSPAK:
Kielce, ul. Śląska 11a
poniedziałek – wtorek w godz. 10:00 – 16:00
środa w godz. 10:00 – 21:00
czwartek – piątek w godz. 16:00 – 21:00
Rezerwacje mailowe (w cenie przedsprzedaży)
do dnia 27 września 2017 r. (s.k.wspak@gmail.com)
XXX Lat – Głośniej od bomb – Trasa 2017
Włochaty powstał w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku w Szczecinie za sprawą dwóch kumpli z ławy szkolnej: Fagasa i Jeża. Mottem ich było: 'skoro inni mogą grać to my też’. Tak się złożyło, że do tej samej szkoły chodził Billy, który został zwerbowany na stanowisko perkusisty. Tak oto Włochaty Odkurzacz (pod taką nazwą zaczynali) rozpoczął swoje pierwsze próby jeszcze w 1986 w szkolnej świetlicy. Swój pierwszy koncert, na 2 gitary i perkusję , zagrali 1 maja 1987 w jednym ze szczecińskich klubów, zaraz po pierwszomajowym pochodzie.
Po zmianach systemowych w Polsce, nastały również zmiany w kapeli. W 1990 do zespolu dołączył Pauluss a nazwa została skrócona o 'odkurzacza’. W 1991, już pod nazwą Włochaty, wydali własnym sumptem swoją pierwszą kasetę zatytułowaną „For Sale” w ilości 100 sztuk. W roku 1993 zdobyli wyróżnienie i zagrali na dużej scenie na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. To był przełomowy koncert w historii zespołu. Ponownie w Jarocinie jako gość Włochaty wystąpił w 2006 roku, a w 2014 dal niezapomniany koncert w Pokojowej Wiosce Kriszny na Woodstocku. W tzw. międzyczasie zagrał wiele koncertów na różnych scenach w kraju, jak i liczne trasy zagraniczne, m.in. Francja, Anglia, Niemcy, Holandia, Czechy oraz ma też wspólne występy z takimi klasykami gatunku jak: Dead Kennedys, Steve Ignorant (Crass), Conflict, UK Subs, Oi Polloi, Varukers, Chumbawamba czy Citizen Fish.
Włochaty już trzy dekady komentuje otaczającą ich rzeczywistość, czy to w sprawach politycznych czy społecznych. Ma na koncie 7 studyjnych albumów, 1 płytę live, 2 single, kilka winylowych edycji swoich krążków oraz książkę „Dopisać swój wers…” (2007). Ostatnia płyta „Wbrew wszystkiemu” ukazała się w 2010 roku nakładem wydawnictwa Pasażer.
Od zawsze w swoim przekazie bezkompromisowi, związani ze sceną niezależną, alternatywną oraz społecznymi ruchami wolnościowymi, ekologicznymi, praw zwierząt i antifą. Mają na koncie współpracę z takimi organizacjami jak Amnesty International , Greenpeace, Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, Otwarte Klatki czy Fundacja „Inna Przestrzeń” na Rzecz Wolnego Tybetu.
”Nasze granie to forma aktywizmu. Dzięki naszej muzyce mamy okazję wspierać rózne inicjatywy, mówić o ważnych dla nas sprawach czy inspirować innych.” – mówią muzycy zespołu.
Obecny skład:
Sylwester Biliński ‘Billy’ – perkusja
Jerzy Zajkowski ‘Jeż’ – bas, śpiew
Piotr Skotnicki ‘Skoda’ – gitara, chórki
Maciej Jarlem ‘Raga’ – śpiew
Paweł Gurbada ‘Guliwer’ – gitara
HARUSHA (春者) [czyt. harusia] – szczeciński zespół muzyczny, którego założycielami są Zbigniew „Ozi” Szmatłoch (ex „Firebirds”, ex „Ruin Cats”, „Szmaty”, „Zespół Dodna”) i Dominik „Harry” Pyrzyna (ex The Analogs). Brzmieniowo zespół jest osadzony w szeroko pojętym punk-rocku, stylistycznie stanowi wypadkową doświadczenia i kunsztu gitarowego właściwych „Ozi’emu” połączonych z zainteresowaniem „Harry’ego” filozofią i jego zamiłowaniem do muzyki eksperymentalnej.
Nazwa zespołu w starym kalendarzu japońskim oznacza przesilenie wiosenne (pierwszy dzień wiosny), jest to także imię które w Japonii nadaje się zarówno kobietom jak i mężczyznom, wywodzi się ono z sanskrytu gdzie było imieniem kobiecym oznaczającym „szczęśliwa”.
Logo zespołu stanowi muszla ślimaka morskiego – rozkolca (murex pecten) nazywanego również „grzebieniem Wenus”, którego kształt założyciele zespołu uznają za bardzo mocno osadzony w stylistyce punk znanej im z czasów rozkwitu tej kultury.
Debiutancka płyta grupy „HARUSHA – Tysiąc lat” zawiera 15 utworów o różnej dynamice nawiązujących muzycznie do różnych stylów punk-rocka od hc po melodyjny punk’n’roll.
W warstwie tekstowej poruszany jest bardzo szeroki i w pewnych aspektach nigdzie dotąd nie spotykany zakres tematów: od przewrotnie ujętego poczucia tożsamości („Jestem Nikim”) i więzi społecznych („Koleś z pogranicza”, „Wszyscy moi kumple”), poprzez typowo filozoficzne („Archaik”, „Sługa Światów”, tytułowa „Tysiąc lat”), po związane z wizjami artystów, między innymi dotyczącymi miłości i śmierci. W repertuarze znajduje się też utwór będący luźną impresją na temat medytacji („Na północ od Niebios”) oraz w pewnym sensie wyjątkowa piosenka „Wspominanka dla Żółwika” napisana na prośbę jednej z przyjaciółek Harry’ego, należącej do grona dziewcząt zwracających się doń per „Mamo”.
Kompozytorem wszystkich piosenek jest Zbyszek „Ozi” Szmatłoch. Autorem zaś tekstów Dominik „Harry” Pyrzyna – wszystkich poza słowami do „Prześlicznej Maud”; utwór ten jest muzyczną aranżacją wiersza Marii Konopnickiej o tym samym tytule, a przy okazji zawiera najbardziej „średniowieczną” solówkę w historii polskiego punk-rocka. Utwory oznaczone na trackliście sygnaturą (2010) pierwotnie powstały przy okazji prac nad płytą solową Harry’ego, która dzięki zaangażowaniu wielu osób nigdy nie ujrzała światła dziennego, a nad którą prace prowadzone były właśnie w 2010 roku.
Materiał nagrano w Albert Hofmann Studio w Poznaniu (perkusja) oraz w studiu nagraniowym domu producenckiego „Mania Studio” w Koluszkach w lutym 2017 roku.
Mastering – Marcin Cichy w Plugaudio Mastering
Żeńskie chórki oraz szept w utworze „Archaik” zawdzięczamy uprzejmości Marty „Wiśni” Winkiel (ex Beri-Beri, ex Sinners, ex Rich Bitch), w męskich partiach chóralnych zaś udzielali się Michał „Berson” Berensztajn, Przemek „Benon” Kaczmarek (The Analogs, ex Way Side Crew) oraz kolega Orlik.
Partie basowe w utworach „Marzenia”, „Prześliczna Maud”, „Sługa Światów”, „Włącz muzykę” i „Śmierć” gościnnie zagrał Przemysław „Benon” Kaczmarek (The Analogs, ex Way Side Crew)
Zespół gra w składzie:
Dobromił Shargut – perkusja
Zbyszek „Ozi” Szmatłoch – gitara
Tomasz „Tornado Tom” Majorek – bas
Dominik „Harry” Pyrzyna – vocal